Az okinawai „siisaa” (oroszlán, vagy egyesek szerint oroszlán és kutya kereszteződése) szinte jelképe a szigetnek, mindenütt találkozhatunk vele. Eredetileg a gonosz szellemek elűzésére használták, s ennek a hitnek a gyökerei az okinawai mitológiába nyúlnak vissza. Legtöbbször háztetőkön (egyedül) vagy a házak kapujánál (párban) találkozhatunk vele, és feladatuk a ház lakóinak a védelme az arra ólálkodó ördögi szellemek ellen. Ha párban vannak, többnyire a bal oldalon lévőnek nyitva van a szája (ez a hím), a jobb oldalinak pedig csukva (ez a nőstény); a nyitott száj a gonosz szellemek elűzését, a csukott pedig a jó szellemek megtartását szolgálja.
Az oroszlános figura és a hozzá kapcsolódó hit valószínűleg Kínából származik, még a Riukiu királysági időkből.
A hagyományos, agyag vagy terrakotta oroszlánfigurák már meglehetősen ritkák, sokfelé ezeket a lakkozott, fényezett vagy zománcosan kiégetett, modernül festett figurák váltják fel. És persze óriási a keletje a turisták számára árult különféle siisaa-származékoknak, kulcstartóknak, mobiltelefon-függőknek, asztali és egyéb kis szobrocskáknak, a legkülönbözőbb színekben és formákban.
Hamahiga szigete (Hamahiga-jima) Okinawa középső keleti részéhez kapcsolódik, manapság autós összekötő hídon lehet átjutni rá. A kis mészkősziget csodálatos parttal, csendes, hívogató öblökkel, titokzatos kegyhelyekkel, barlangokkal és a lakott részt behálózó, szűk utcácskákkal, rakott kőfalak közé szorított régimódi házacskákkal vonzza a látogatókat. A cserepes háztetőkön pedig ott vigyáznak mindenütt a lakókra a változatos arcot öltő oroszlánok…