Ez a park (Okinawai Béke Emlékpark) a 2. világháború alighanem legrettenetesebb küzdelmének, a hírhedt okinawai csata csaknem negyedmillió áldozatának állít emléket. Egy borongós, őszinek tűnő, januári délutánon látogattuk meg, és hódoltunk a hősies katonák, a feláldozott ártatlan civilek, minden emberi áldozat emlékének.
Összesen 140 ezer okinawai, 77 ezer japán, 14 ezer amerikai és körülbelül 500 brit, tajvani és koreai halott nevét vésték bele szépen elrendezett fekete gránitfalakba. A hozzátartozók az elvesztett családtag nevét és a helyét a falakon egy számítógépes adatbázisban kereshetik meg.
A falak mögött a háttérben van a Peace Memorial Museum, ahol háborús emlékek, illetve a tragédiára emlékezők hozzájárulásai vannak kiállítva.
Az épület a jellegzetes okinawai háztetőket idézi.
A falak a tenger szélén elterülő Béke-térhez (Peace Plaza) vezetnek, ahol egy örökmécses ég 1991 óta. A láng (sajnos a szélben nem lehetett látni) a Csendes-óceánt ábrázoló térkép közepéről emelkedik ki.
Az Okinawába "szúrt" lángot a Koreai-félsziget, Kína (hátul Japán), balra Tajvan, lent a Fülöp-szigetek veszik körül.
A falakhoz a rokonok okinawai szokás szerint virágot, üzenetet, ételt-italt hoznak.
Az amerikai katonák abc-be rendezett névsora: több mint 14000 halott...
Háborús emlékek egy búra alatt: torpedók, gépágyú és egy tank lánctalpa.
A múzeum bejárata.
"The Cornerstone of Peace": A park célja, hogy sose felejtsük el a háború borzalmait, és a tragédiából tanulva, a leckét minden generációnak átadva imádkozzunk a békéért.