Okinawa sziget északi részét a Yanbaru szubtrópusi őserdő borítja. Szerencsére itt alacsony a népsűrűség, és ez a terület valóban természetvédelem alatt áll, még a hibásan (eredetileg a habu ellen) betelepített mongúzokat is sikerült visszaszorítani. Mert hogy a mongúznak kisebb gondja is nagyobb annál, hogy habu (mérgeskígyó) után rohangásszon, nyilván a sokkal könnyebb zsákmányt, a földön fészkelő, alig röpképes madarakat fogja inkább ritkítani...
Yanbaru egyik ilyen csodálatos, ritka madara az okinavai guvat (Gallirallus okinawae). Ezt a fajt csak 1981-ben írták le, később, mint az iriomotei vadmacskát! A helyiek persze tudtak róla (yanbaru kuina néven emlegetik), de a tudósok számára valóban újdonság volt az első néhány befogott példány. Nagy öröm lehetett ez a Yamashina Institute of Ornithology alapítója, Dr. Yoshimaro Yamashina (1900-1989) számára, aki - gondolom - egész életét a madarak felfedezésére szánta, és ezt szépen megkoronázta ezzel a 81 éves korában felfedezett madárfajjal!
Az okinavai guvat állománya sajnos a felfedezés óta is folyamatosan csökken, annak ellenére hogy már 1984-ben "National Monument"-té, azaz védett állattá nyilvánították, és a Yanbaru erdő is nemzeti park 1996 óta. Jelenlegi egyedszámát kb 700-ra becsülik. Élőhelye folyamatosan szűkül, és hát az erdőt átszelő utak is komoly zavarást jelentenek a madár számára.
Az elmúlt 30 évben Okinawa szinte címermadarává választotta ezt a tényleg szép állatot, sokfelé találkozhatunk a képével. Északon a Cape Hedo melletti öbölben egy hatalmas, 3 emeletes kilátót is építettek guvat formájúra.