A "Futenma", ahogy itt Okinawán rövidítik, teljes nevén az Amerikai Egyesült Államok Futenma Haditengerészeti és Légierőbázisát jelenti (US Marine Corps Air Station Futenma, azaz MCAS Futenma, http://www.marines.mil/unit/mcbjapan/mcasfutenma/Pages/mcasfutenma.aspx). Okinawa szigetén, Ginowan város mellett, mintegy 9 km-re északkeletre Nahától (a sziget fővárosától) fekszik, körülbelül 480 hektáron. 1945 óta működik amerikai katona telephelyként, jelenleg az 1. Haditengerészeti Légierőszárny (1st Marine Aircraft Wing, főparancsnok Leo A. Falcam ezredes) mintegy 4000 katonája táborozik itt. Fő feladatuk a többi amerikai katonai erő (pl. a Kadena Légibázis, szintén Okinawán) támogatása a körzetben. A telep legjellemzőbb része a 2740 méter hosszú, 45 méter széles repülőgép-kifutópálya, amelyet kiterjedt katonai barakkok és kiegészítő épületek vesznek körül. Futenma az ENSZ légierejének is területi bázisául szolgál.
Elődje, a Futenma Repülőtér eredetileg a 2. világháborúban létesített japán császári katonai támaszpont volt, egészen 1945 áprilisáig, amikor az amerikai katonai erők az okinawai csata keretében elfoglalták. Az amerikai terv szerint innen indították volna a B-29-es stratégiai bombázókat Japán fő szigeteinek megszállására, erre azonban nem lett szükség, mert Japán időközben kapitulált. A háború végeztével az amerikaiak – stratégiai okokból – nem hagyták el Okinawát, és Futenma az Amerikai Légierő katonai telephelye lett. Feladata a Kadena Légibázissal közösen a Riukiu-szigetek megtartása, Japán ellenőrzése, és a Kína és Korea elleni védekezés lett. A telephely 1957-ben átkerült az Amerikai Haditengerészet szolgálatába, s azóta képezi részét az amerikai haditengerészeti légierőnek. Amikor az USA 1972-ben visszaadta Okinawát Japánnak, a két ország szerződést kötött, hogy Okinawa továbbra is stratégiai fontosságú védelmi feladatot tölt be a régióban, és maradnak az amerikai támaszpontok. Vadászgépek a Futenmán nem állomásoznak (azok a Kadenán vannak), a repülőtér nehéz helikopterek és szállító harci repülőgépek gyakorlatoztatására szolgál.
A katonai bázis a sűrűn lakott polgári környék miatt állandó helyi lakossági ellenkezés tárgya, és jelentős vitatéma a magasabb politikai körökben is. A gyakorló repülések komolyan zavarják a környező lakosok életét, zaj- és légszennyezést okoznak, sőt potenciális balesetveszélyt is jelentenek, miután 2004 augusztusában egy szállítóhelikopter az Okinawa Nemzetközi Egyetem területére zuhant (a pilóta meghalt, de polgári személyi sérülés szerencsére nem történt).
1996-ban a japán és az amerikai kormány megegyezett, hogy a Futenma Légierőbázist kiköltöztetik Ginowan város területéről, és az új helyet számára Okinawa sziget északabbi részén, a keleti parton lévő Henoko öbölnél, a már létező amerikai Schwab Tábor megnagyobbításával vélték megtalálni. Nago városa, amelyhez a terület tartozik, vegyes érzelmekkel fogadta a tervet, és nemsokára erőteljes természet- és környezetvédelmi titlakozás is indult, mert a tervezett, főként tengerparti építkezések sérülékeny korallzátonyokat és a védett okinawai dugong élőhelyét veszélyeztetik (ez utóbbi élőlényt egyébként az amerikai törvények is védik). Nago városa végülis csekély többséggel, de a katonai terv ellen voksolt. A 2006-ban választott új polgármester azonban mégis a terv megvalósításának híve, és állami vezetői szinten is sürgetik a döntést. A 2009 őszén hatalomra került új párt (a Japán Demokrata Párt) vezette hárompárti koalíció, Yukio Hatoyama miniszterelnökkel az élen elhalasztotta a végleges határozatot Futenma elköltöztetéséről; ebbe a döntésébe és a további bizonytalankodásba bele is bukott: 2010-ben lemondásra kényszerült. Utódja pénzügyminisztere, Naoko Kan lett, aki ezen a téren szintén nem tudott érdembeli politikai előrelépést felmutatni, s az új okinawai kormányzó (az 1939-ben született Hirokazu Nakaima) megválasztásával - aki határozottan amellett kardoskodik, hogy az amerikai bázisok terhelése csökkenjen Okinawa tartományban -, a megegyezés esélyei tovább csökkentek. Végül Kan is lemondott, és 2011 szeptemberétől Yoshihiko Noda lett az új miniszterelnök (az elmúlt 5 évben ő Japán hatodik miniszterelnöke). Amerika kétkedéssel figyeli a már-már nevetségességet súroló fejleményeket, s bár a Futenma-megoldás határidejét kitolta, kimutatta határozott szándékát, hogy a támaszpontnak Okinawán kell maradnia. Ez tulajdonképpen érthető: Kína és Korea innen percek alatt elérhető, míg Guamról vagy más Japán tartományokból sokkal nehezebben. Ehhez járul hozzá, hogy Okinawa akármennyire is fontosnak érzi magát, mégiscsak a 120 milliós nagy ország legkisebb és egyben legtávolabbi tartománya, tehát a parlamentben és más politikai színtereken valószínűleg képtelen a maga oldalára állítani a többséget. A többségnek pedig az a kényelmes, ha az amerikaiak maradnak, mégpedig Okinawán.