32 hónap vendégprofesszorként Okinawa szigetén

Okinawa Mi Amor

i-gotU GPS-es túraútvonal és fényképalbum

2010. november 30. - zkorsos

Néhány bejegyzésemben már feltűnhetett ("Tonaki-jima szeles sziget", "Nagannu-jima lakatlan sziget"), hogy a műholdas térképeken élénk rózsaszín vonal mutatja a hajóval, autóval vagy akár gyalog megtett útvonalaimat. Ezeket a nyomkövető térképeket az i-gotU nevű, hasznos kis készülék szolgáltatja, amelyről itt most (részben a reklám kedvéért, mert hogy ingyen kaptam a cégtől) rövid leírást adok.

Ez a valóban kicsi, mindössze 4 x 4 cm-es szerkentyű fantasztikus teljesítményre képes: összesen 262 ezer földrajzi koordinátát képes rögzíteni pici memóriájában, amelyet aztán számítógéphez kapcsolva lehet letölteni róla. Ütésálló, vízálló, valóban egyszerűen működő GPS (földrajzi pozicionáló készülék), minden felesleges külsőség nélkül. Ezért aztán kiválóan alkalmas arra, hogy kis tépőzáras szalagja  segítségével a turista karjára vagy járművére kapcsolva lépten-nyomon magával vigye, és akár 5 mp-enként rögzítse helyzetét bolygónkon. A készülék működését előre be kell programozni a számítógéphez kapcsolva: milyen időközönként, hány óráig, napig, hétig működve, összesen mennyi adatot rögzítsen (a fenti, igazán tág felső határ figyelembe vételével).  Beépített pici akkumulátorát is a számítógépről kell tölteni, egy töltés tapasztalatom szerint 3-4 napig bírja.

Mindössze egyetlen gomb van a készüléken: középen a nagy fehér kör alakú (szintén vízálló), amellyel ki-be lehet kapcsolni. Ezen kívül a műanyagburkolat alá rejtve két pici led világít (egy piros és egy kék), amelyek villogásukkal a működést, a műholdak keresését, az adatrögzítést jelzik. Plusz ott a csatlakozó, amihez a saját kábelével a számítógép USB-portjához lehet csatlakoztatni. Ennyi az egész.

Utam (részben hajóval) az okinawai Motobu-félszigetről Izena-jima szigetére (és vissza, ezért a kettős vonal)

A nyomkövetés lelke természetesen a szoftver, a program, amelyet a tajvani Mobile Action cég állít elő (ők gyártják a készüléket is, http://www.i-gotu.com/). Előszörre van néhány zavaró momentum a program használatában (például hogy igazából csak közvetlen internetkapcsolattal működik, meg hogy azonnal kéri az utazás közben készített fényképeket), de rövid próbálkozás után kiderül, hogy ezek nem lényeges elemek, ha nincs internet akkor is simán letölthetők az adatok és programozható a készülék (csak nem fogja megmutatni azonnal a térképet), és a fényképek kérését is át lehet gond nélkül ugrani.

Ez utóbbi egyébként azért érdekes, mert ezzel reklámozza magát leginkább a cég: az i-gotU (vagyis a hozzá kapcsolódó @trip program) képes arra, hogy a fényképezőgép felvételeinek idejét az utazás rögzített koordinátapontjainak idejével automatikusan szinkronizálja (mondjuk nem árt, ha az időzónákat figyelembe véve helyes az órabeállítás mindkét gépen), és a műholdas térképen (ehhez kell az internetkapcsolat, a Google Earth-et használja a program) szépen sorban berakja a kis képkockákat a megfelelő helyekre. Rákattintva azután a képek nagyobb méretben is megnézhetők, feliratozhatók, szerkeszthetők. Ez tulajdonképpen egy kicsit túlkomplikált kínálat, különösen ha belegondol az ember abba, hogy a turistafényképeit nem kifejezetten egy rögzített útvonal illusztrálásához készíti. Azaz hogy a képeket muszáj utólag válogatni, rendezni, és akkor már ugyanott vagyunk, mint akármelyik másik utazási albumkészítő szoftvernél, hiszen csupán az idő és a koordináta figyelembe vétele nem elégíti ki általában az utazót. Élménybeszámolót, valódi albumot szeretne készíteni, tematika szerint csoportosított képekkel, és nem szárazon a készítés helye, ideje szerint mutatva.

Na mindegy, azért ezt is kipróbáltam. Először ugye az út megtétele után importálni kellett az adatokat a számítógépre, majd hozzáadni (megfelelő időbeállítással) a fényképeket, végül egy kicsit adjusztálni az egészet, hogy jól nézzen ki, és feltölteni az a-trip honlapjára. Ehhez be kellett regisztrálni, egy felhasználói oldalt nyitni (én lettem a 4805-ös számú felhasználó), és utána feltölteni az egész csomagot. Útjaim egy része a http://www.a-trip.com/users/home/4805 címen megtalálhatók, bárki által megnézhetők. Ajánlom figyelembe a 2009-es namíbiai utat Trócsányi Balázzsal, amelyet még lelkesen, sok energiaráfordítással raktam össze (http://www.a-trip.com/tracks/view/23064), és 3D-ben, egy kis kocsin utazva élvezheti végig a néző az általunk bejárt útvonalat...

2009-es namíbiai utunk egy jelenete az @trip-re feltöltve

Később aztán elfáradtam, és az i-gotU-t, egy csomó hasznos tulajdonsága és képessége mellőzésével, egyszerűen arra használom, hogy okinawai gyűjtőútjaimon külön fáradság nélkül, automatikusan rögzítsem a bejárt helyek földrajzi koordinátáit. Ez különösen akkor hasznos, ha a gyűjtéseim pontos helyét akarom meghatározni; utólag is, a megállás ideje és az eltöltött idő figyelembe vételével könnyen kikereshető az egyes gyűjtések helye.

Izena sziget térképe és a rajta megtett útvonal. Sajnos a sziget északi fele, ki tudja milyen okból, magán a Google Earth-en sincs rendesen lefotózva, ezért csak a vázlatos utcatérkép látható...

Az i-gotU tehát egy remek kis készülék, főleg, ha az embernek van számítógépe, laptopja, amit mindig hurcolászik magával, és esténként, legalább néhány naponta tud elektromos áramot és internetkapcsolatot generálni. Én a pontosságával is meg vagyok elégedve, bár időnként ki tudja milyen okból, ugrik egyet, és pl. éjszakai parkolás közben is úgy tesz, mintha elmozdult volna a kocsim pár métert... A tengerszint feletti magasság adatokat is megadja, de ezek megfigyeléseim szerint nem megbízhatók. És hát persze rálátás kell neki, mármint a műholdakra, tehát a komp belsejében, vonatban, repülőn vagy alagútban nem működik, nem rögzít koordinátát. Ugyanakkor a kocsi ablakában, a kormány előtt a szélvédő alatt kitűnő helye lehet (csak fel ne forrósodjon nagyon a napon).

A szerkentyű Tajvanról a sales@mobileaction.com címen, "i-gotU GPS Logger" néven rendelhető meg; Magyarországon több forgalmazója is van, a GT-200e típusjelű eszköz mintegy 13 ezer forintba kerül.

A bejegyzés trackback címe:

https://okinawa.blog.hu/api/trackback/id/tr475538526

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása