32 hónap vendégprofesszorként Okinawa szigetén

Okinawa Mi Amor

Hattori Hanzo, az okinavai ember

2011. március 25. - zkorsos

Olyan sokan kérdezték ezt már tőlem, hogy muszáj megírnom ezt a bejegyzést. A Kill Bill első részében egy jelenetben (Chapter Four: The Man from Okinawa) felbukkan egy titokzatos japán kardkészítő mester, Hattori Hanzo ("az okinawai ember"), aki rövid unszolás után elkészíti a menyasszonynak ("the Bride", azaz Uma Thurman) azt a hihetetlenül erős és éles szamurájkardot (katanát), amellyel bosszút akar (és fog is) állni gyilkosán, Billen. A kard elkészítése egy hónapig tart, s ezzel Hattori Hanzo megszegi 28 éve tett esküjét, miszerint soha többé nem készít "something that kills people" (valamit, ami embereket öl). De mivel Bill valamikor az ő tanítványa volt, s látja a menyasszony eltökéltségét, teljesíti a kérését, és átadja neki a kardot, ezekkel a szavakkal: "I can tell you with no ego, this is my finest sword. If on your journey, you should encounter God, God will be cut." (Szerénytelenség nélkül mondhatom, ez a legjobb kardom. Utad során, akár ha Istennel is találkozol, ez a kard őt is megsebzi.)

Aki nem látta volna a filmet, a You Tube-on megnézheti a vonatkozó jelenetet, 2 részletben:

" class="mceItem mce-blossom-special mce-blossom-object" src="http://img.youtube.com/vi/gzZM_e3Wu6Y?version=3/0.jpg"> " class="mceItem mce-blossom-special mce-blossom-object" src="http://img.youtube.com/vi/7C0PiOAguNo?version=3/0.jpg">

A kérdés az, valóban létező személy-e Hattori Hanzo, és itt, Okinawán, tudnak-e róla?

Rövid kutakodás után rá lehet bukkanni, hogy igenis van történelmi alapja a filmjelenetnek. Hattori Hanzo a 16. században élt, valószínűleg 1542-1596 között, és a híres Tokugawa Ieyasu oldalán harcolt, amikor a későbbi sógun (ld. "A király esküje" c. bejegyzésemet) a feudális urak ellen háborúzott, hogy egyesítse Japánt.

Hattori Hanzo egy 17. századi festményenA történeti feljegyzések szerint Hanzo kivételes taktikus és a lándzsával való küzdés mestere volt; bár más információ szerint volt egy testvére (?), Watanabe Hanzo, és ő volt az igazi lándzsaharcos, míg Hattori a kardvívás mestere volt. A lényeg az, hogy mindketten nindzsák (árnyékharcosok) voltak Ieyasu szolgálatában, tehát nem szamuráj harcosok, hanem magányos, titokzatos, szinte láthatatlan testőrök. Hattorit már életében legendák és cselekedeteit misztikus homály övezte: állítólag tudott repülni is, vizen járni, vagy órákig a víz alatt maradni. Ezek a mendemondák valószínűleg hihetetlen ügyességének, trükkjeinek és okosságának köszönhetők, amellyel túljárt mások, az ellenségei eszén, és így tudott a legnehezebb helyzetekből is győztesen kikerülni. Ebben különböznek a nindzsák a szamurájoktól, akiket a puszta düh és nyers erő vezet.

Hattori Hanzo, ha hihetünk a történelmi forrásoknak, 55 éves korában egy másik hírhedt nindzsa, Fuma Kotaro kardjától esett el, amikor Tokugawa Ieyasut védte egy tengeri csatában a Honshu, Kyushu és Shikoku közötti japán Belső-tengeren.

Mivel élete és tevékenysége Japán történelmének egy felettébb izgalmas, eseménydús és a későbbi emberek fantáziáját izgató időszakára esik, Hanzoból hamarosan történelmi legenda lett. Személyisége, cselekedetei köré misztikus történetek szövődtek, és a modern manga- és animé-kultúrának is szerves részévé vált. Quentin Tarantino (a Kill Bill rendezője), aki előszeretettel nyúl filmjeiben a japán kultúra titokzatos, a nyugati ember számára szinte megközelíthetetlen részleteihez, kézenfekvő természetességgel - és művészi szabadsággal - használja fel alakját a filmben: áthelyezi Okinawára, Japán amúgyis furcsa, történelmében meglehetősen különböző részére, és egy rendkívül tehetséges, de megkeseredett, csalódott kardkészítő mester alakjába bújtatja, aki csak különleges indokra hajlandó visszatérni még egy alkalom erejéig utolérhetetlen mesterségéhez.

Hattori Hanzot a filmben Sonny Chiba, 1939-Sonny Chibaben Fukuokában Sadaho Maeda néven született japán színész játsza, aki nem csak nagyon népszerű, de képzett harcművész, fekete öves karatemester is. Számos japán filmben testesített meg legendás szamurájokat és nindzsákat. Quentin Tarantinoval a True Romance ("Tiszta románc") c. 1993-as Tony Scott filmben dolgozott először együtt, majd 10 évvel később a Kill Bill 1-ben.

Az okinawai kocsma megjelenítése - mondhatom - meglehetősen hiteles. A bejárati függöny, az egy darabból faragott fa pult, a díszítések, a felszolgálótárs trikója az Orion (okinawai márka) sörfelirattal, mind kellemes élményeket ébreszt...

Amikor először villant fel bennem Kill Bill és Okinawa kapcsolata, azonnal rákerestem, vajon van-e Okinawán ilyen kocsma, vagy legalább valami, ami emlékeztet a filmre, neadjisten a  forgatásra? Természetesen a film jelenete nem Okinawán készült, de hogy senkinek ne jusson eszébe egy ilyen "retró-kocsmát" nyitni (mondjuk lehetne "Kill Bill: The Man from Okinawa" néven), vagy trikókat, képeslapokat, kardmásolatokat árulni, azt nem gondoltam volna. Sajnos semmi nyoma itt Okinawán, hogy bárkit is érdekelne a film és a helyszín kapcsolata, pedig meggyőződésem, hogy nagy lehetőségek rejlenének benne. Hiszen annyi minden van itt, amerikai divat és okinawai hagyományok szerint, miért ne lehetne meglovagolni ezt a - még ha mesterséges - élményt is?


A világhálón azonban lehet találni "Hattori Hanzo, Okinawa" feliratú trikót, sőt "Bride Rampage" ("A tomboló menyasszony" vagy "A menyasszony vérbosszúja"-ként lehetne fordítani) nevű Hattori Hanzo kardmásolatot is. Ez utóbbi nem egyszerű dísztárgy, hanem valódi katana, vágni is lehet vele. Pengéjén ot díszlik a filmből ismert oroszlános véset, ami egyébként nagyon emlékeztet az okinawai shiisára. Ja és kapható még 1 darab (600 dollárért) a filmben Billt játszó David Carradine (1936-2009) által szignált 150 kardból is...


A bejegyzés trackback címe:

https://okinawa.blog.hu/api/trackback/id/tr795538539

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása